Zavolejte nám: +420 773 270 281

Jaselská 32, Praha Zobrazit mapu

Otevírací doba Po-Pá 8-20 hod

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je velmi jemná technika masážních hmatů, která obnovuje a zlepšuje oběh lymfy. Zcela se liší od klasických rekondičních či sportovních masáží. Nerozmasírovává se, netlačí, pohyby jsou velmi pomalé,krouživé a jemné, avšak velmi účinné. Používá se při ní pudr, aby byl zajištěn optimální posun kůže a podkoží. Právě tam se nacházejí lymfatické cévy a uzliny. Tato metoda je založena na anatomii a fyziologii lymfatického sytému a využívá se i ve zdravotnictví.

Co je to lymfa?

Lymfa, neboli míza, je čirá tekutina, která vzniká činností buněk. Buňky si z krve odebírají živiny a látky nezbytné k jejich činnosti. Do mezibuněčného prostoru vrátí produkty svého metabolismu a odpadní látky. Některé z nich se vrátí do krve, jiné putují do lymfy. Jsou to hlavně větší molekuly a tuky. ( Když si dáte tučné jídlo, lymfa v cévách okolo tenkého střeva je bíložlutě zabarvená a má hustější konzistenci). Normální produkce lymfy se pohybuje mezi dvěma až třemi litry za den.

Trochu anatomie...

Lymfatický systém nemá svoji pumpu tak jako má krevní oběh srdce. Proto jsou velké lymfatické cévy uložené v blízkosti krevních cév, které svým tepáním pomáhají lymfu posunovat. Největší význam má ale svalová pumpa. Stah svalů vytlačí lymfu tím správným směrem. Proto je pohyb při zpomalené lymfě velmi důležitý. Jestliže systém nepracuje, nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny ve tkáních. Tělo se snaží udržet stálé vnitřní prostředí, s odpadními látkami se proto drží i voda (ve snaze „naředit“ škodliviny) a vznikají tak otoky. Také tukové buňky na sebe rády navazují tyto odpadní látky a proces uvolňování tuku je poté náročnější. To přispívá ke vzniku celulitidy. Pomocí lymfatické masáže se lymfa aktivuje a odplaví škodliviny z těla ven.

Jak lymfa souvisí s imunitním systémem?

Lymfatické cévy začínají slepě mezi buňkami. Stěna cév je tenká a vysoce propustná, míza tak odvádí molekuly, které by do krevních cév neprošly. Cévy se sbíhají ve větší a procházejí mízními uzlinami, kde se míza filtruje od cizorodých částic( bakterie,viry apod). Tuto filtraci provádějí lymfocyty, jedny z typů bílých krvinek. Proto je, když máte například chřipku, snadné nahmatat uzlíky v blízkosti uší a pod dolní čelistí. Lymfocyty se totiž v případě potřeby zmnoží, lymfatická uzlina se zvětší a může být citlivá na dotek. To vysvětluje přímou souvislost mezi fungujícím imunitním systémem a lymfou.

Jak poznáte kvalitního lymfoterapeuta?

Na začátku každé manuální lymfodrenáže by měl masér udělat tzv. univerzální začátek, tedy uvolnění hlavních uzlin. Ty se nacházejí v oblasti krku a klíčních kostí. Lymfatické cévy zde totiž ústí do krevních cév. Krev pak odpadní látky z lymfy odvede do ledvin, kde je tělo vyloučí. Uvolnění hlavních uzlin by se mělo provést i pokud jdete jen do lymfodrenážního přístroje (kalhot).

Účinky manuální lymfodrenáže:

 • posiluje imunitní systém
 • snižuje nebo odstraňuje otoky nohou a pocit těžkých nohou, otoky víček, váčky pod očima a druhou bradu
 • pomáhá odstraňovat křeče po dlouhé zátěži
 • přispívá k rychlejší regeneraci po fyzické zátěži
 • zmírňuje projevy celulitidy, zlepšuje stav pokožky
 • detoxikuje organismus
 • v případě lymf. masáže obličeje odstraňuje otoky víček, váčky pod očima a druhé brady
 • velmi vhodný doplněk k invazivním i neinvazivním liposukcím a ke všem hubnoucím procedurám

Kdy se manuální lymfodrenáž nesmí provádět:

 • PŘI JAKÉKOLI NEMOCI V AKUTNÍM STADIU - infekce, onkologická onemocnění, zánětlivé onemocnění,...
 • systémová onemocnění srdce, ledvin, jater a krve

Upozorněte lymfoterapeuta, pokud máte:

 • jakékoliv zdravotní obtíže a nemoci
 • zánětlivé onemocnění v remisi - revmatoidní artritidu, Crohnovu chorobu,...
 • vysoký krevní tlak
 • křečové žíly
 • menstruaci
 • jste těhotná

Kdy se dostaví účinek lymfodrenáže?

Jedna lymfodrenáž je k nastartování správné činnosti lymfy málo a dlouhodobých obtíží Vás nezbaví. Ideální kúra sestává ze čtyř až šesti hodinových masáží ( počet masáží zaleží na aktuálním stavu lymfatického systému) v četnosti 2x - 3x za týden. Velký vliv na účinek lymfodrenáže má ale také strava, pitný režim a pohyb. Vše můžete během masáže konzultovat s terapeutem.

Jak konkrétně masáž probíhá?

V den lymfodrenáže je vhodnější obléknout volné oblečení, které Vás nikde neškrtí a nezařezává se. To obzvlášť platí pro spodní prádlo. Tak jako při klasické masáži,i při lymfodrenáži máte na sobě pouze kalhotky. Nemusíte se ale obávat ztráty soukromí. Svlékáte se bez přítomnosti terapeuta a na lehátku máte připravenou deku, kterou se přikryjete. Při samotné masáži pak terapeut nikdy neodkrývá intimní partie, pouze aktuálně ošetřovanou oblast. V průběhu masáže můžete s terapeutem konzultovat problematiku stravy, pitného režimu a pohybu - to jsou tři základní stavební kameny pro správné fungování lymfatického systému.